| Mit tud a hullmos papagj?
Ez a kis papagj minden bizonnyal vilgszerte a legnpszerbb dszmadrfaj: ma mr a legtbb pldny az llatkereskedsekbl szrmazik, fogsgban tenysztett egyed. Igen sokfle sznvltozata ismert. A vad hullmos papagj Ausztrlia bels terletein shonos- ott nhol hatalmas tmegben, tbb ezres csapatokban fordul el! Kivl repl, s gyesen kapaszkodik, ill. csng az gakon. Ha kell gondot fordtanak kalitkban tartsnak krlmnyeire (ignyli a tisztasgot, a rendszeres gondozst, s rzkeny a huzatra), igencsak meghllja: nagyon knnyen szelidthet, kezess, gazdjhoz ragaszkodv vlik, st- kivl hangutnz lvn- „beszlni”, azaz emberi szavak kiejtsre is megtanthat! Ehhez azonban el kell klnteni a madrkt, egybknt egytt csivitel a tbbiekkel!
Ki zrta kalitkba a madarakat?
Arnyos testk, pomps szneik, ragyog tollazatuk, trillz nekk, kedves viselkedsk egyarnt arra indtotta az embert, hogy befogja s sajt krnyezetban tartsa, azaz a termszetbl szk kalitkba „kltztesse” az nekesmadarak klnfle fajainak kpviselit. A ma fogsgban tartott dszmadarak mr nem az erdn-mezn rakott fszekben, hanem a tenysztk keltetldiban bjtak ki a tojsbl- de azrt gondjukat kell viselni, hogy jl rezzk magukat az idegen krnyezetben!
Hogyan „hdtotta meg” a kanri Eurpt?
A npszer kanrit immr tbb szz ve tartjk az eurpai laksokban: annak idejn a spanyolok kereskedtek ezekkel a szp hang, srga toll nekesekkel. Tbb mint 400 vvel ezeltt– mieltt az Elba torkolata kzelben elsllyedt volna- egy spanyol kereskedhaj tengerszei szabadon engedtk a rakomnyban lv ketrecekbe zrt sznes madarak tmegt: a kanri ekkor „hdtotta meg” az vilg egyes terleteit. A madr mifelnk fogsgban l s szaporodik- shazja az szak-Afrika partjai eltt fekv Kanri-szigetek. A vad madarak tollazata nagyrszt zldesszrke; hziastott vltozataik ragyog sznben- srgban, fehrben, st vrsen vagy gykmints tollazatban stb.- pomznak. Gyakran csak a legszebb nekl egyedeket vonjk be a tanysztsbe: a nmetorszgi Harz- hegysg vidkn mkd madrtenysztk hresekk vltak madaraikrl. Csak a hm madr nekel!
| |